Okul öncesi Drama Planları

Hepimiz Mutluyuz Drama Planı

okul öncesi drama planı,okul öncesi drama örneği,mutluluk draması,mutluluk drama planı,mutluluk günlük plan,okul öncesi drama günlük planı,drama etkinlik plan örneği

HEPİMİZ MUTLUYUZ

 

 

Etkinlik Çeşidi   : Türkçe etkinliği-Drama etkinliği-Sanat etkinliği (Büyük grup etkinliği)

Yaş grubu          :

 

 

                                               

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

           

Dil gelişim

Kazanım 6. Sözcük dağarcığını geliştirir.

Göstergeleri:  Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.

Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.

Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.

Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.

Göstergeleri Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

Dinlediklerini/izlediklerini, drama, şiir gibi çeşitli yollarla sergiler.

 

Sosyal duygusal gelişim

Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.

Göstergeleri:  Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder

Kazanım 5. Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.

Göstergeleri:  Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar.

 

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen çocuklarla birlikte yerdeki minderlere oturur ve onlara okula başlanmadan önce günlerini nasıl geçirdikleri sorar. Okula başlayınca hayatlarında ne gibi değişiklikler olduğunu sorar.

Öğretmen, elinde mutlu, kızgın, üzgün, şaşkın yüz ifadelerinin olduğu duygu kartlarını da çocuklara gösterir.

Çocuklara okula başlayacağınızı duyduğunuz zaman neler hissettiniz?

Okula ilk başladığınız gün aileniz sizi sınıfa getirdiğinde neler hissettiniz?

Söz hakkı alan çocukların duygu kartlarını da alarak konuşması istenir.

-Sınıfa ilk geldiğiniz gün neler hissettiniz?

-Şimdi neler hissediyorsunuz?

-Sınıfta en sevdikleri çalışmalardan bahseder misiniz? Vb. sorular sorar. Söz hakkı almak isteyen çocuklara konuşma fırsatı verilir. Çocukların duygu kartlarını alıp konuşmasını öyle sürdürmesine fırsat verilir.

Öğretmen ‘‘Şimdi duygu kartlarını bırakıyorum hissettiğiniz duyguyu sizin yüzünüzde ifade etmenizi isteyeceğim’’ der. Çocuklar okulu çok seviyorsunuz ve okul sizi mutlu ediyor o halde mutlu olduğumuzda yüzümüz nasıl görünür?  Vb. sözel yönergeler verir. Çocukların hissettikleri duyguları yüzlerinde yansıtmaları istenir. Çocuklara sınıfta en çok hangi etkinlikleri yapmaktan mutlu olduklarını sorulur.

Çocuklar çalışma masalarına alınır. Birinci dönemin bugün son günü olduğu söylenir. Tüm çocuklardan okul denince neler düşünüyorlarsa onun resmini yapmaları istenir. Çocuklar pastel boyalarını alarak resim yaparlar. Çalışma sonunda çocukların yaptıkları resimleri arkadaşlarına anlatmalarına imkan verilir.

Öğretmen eline gelişim raporunu alır. İsmini söylediği çocuğun alkışlarla yanına gelmesini söyler. Öğretmen hazırladığı küçük bir hediye paketini(öykü kitabı, balon, şeker vb. ) çocuğa öperek verir. Bu işlem bütün çocuklara yapılır. Hareketli bir müzik açılır ve istedikleri şekilde dans etmeleri sağlanır. Dans bitiminde çocuklara veda edilir. İyi tatiller dilenir. Çocuklar ailelerine teslim edilir.

 

Başa dön tuşu