Çocuklarınıza Masal Okuyun!

Paylaş

 

Çocuklara Masal Okumak ve Masalların Çocuklar Üzerlerinde Yarattığı Etki

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde … diye başlayan cümleleri hepimiz hatırlıyoruzdur çocukluğumuzdan. Kimi zaman içinde korku,kimi zaman mutluluk,bazen devasa yaratıklar,bazen de güçlü bir kral ya da prenses barındıran masallar çocukların gelişimi üzerinde inanılmaz kuvvetli bırakırlar. Çocuklara,anne ve babaları tarafından okunan masallar onların rahatlamalarını sağlamakla birlikte,rahat bir uyku uyumalarına da yardımcı olacaktır. Bu nedenle okunan masalların içinde korku öğelerinin olmamasına dikkat edilmelidir. Masal okumak, çocukların psikolojik gelişimini desteklerken, çocuğun ebeveynleriyle olan ilişkisini de güçlendirici etki yaratır.

Anne ve babalar masal okumaya başladıklarında bunu istikrarlı bir şekilde sürdürebilmelidir.Masalların 5-10 dakika sürecek uzunlukta tutulması,karşılıklı olarak sorular sorulması,masalın çoğu zaman birlikte şekillendirilmesi çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır.Eğer çocuklara her gece değil de ara ara masal okunursa,bu durum çocukların beklentilerini boşa çıkararak,onların hayal kırıklığına uğramalarına sebep olur.

Masal Okumanın Başlıca Faydaları

Çocuklar kitaplardan arkadaşlık, duygu, düşünce, paylaşım gibi birçok şeyi kolaylıkla öğrenebilirler.
Masallar sayesinde çocuklar, kitap okuma alışkanlığını yavaş yavaş kazanmaya başlarlar.
Kitaplar sayesinde çocukların kelime hazneleri genişler.
Çocuklar kitaplar vesilesiyle hayatları boyunca okuma alışkanlığı kazanırlar.
Kitapların aracılığıyla birbirinden farklı konulara ilgi duymaya başlarlar.
Kitaplarda okudukları cümlelerle , gerçek dünya arasında ilişki kurmaya çalışırlar.
Masallar, çocukların her şeye olan ilgi ve merakını artırarak sorumluluk sahibi birey olmalarını destekler.
Çocuklar; saymayı, alfabeyi, hayvanları, çiçekleri, ormanları, ezberlemeyi, mevsimleri, yemekleri masallarla öğrenirler.
Çocuklar kendilerini masalların içerisinde ki diledikleri kahramanların yerine koyarak inanılmaz değişik dünyalara giderler.
Masallarla çocukların hayal dünyaları kuvvetli bir şekilde gelişir.
Çocuklar zaman zaman zor durumda olan kitap kahramanları için çözüm bulmaya çalışarak, küçük yaşta problem çözebilme yeteneklerini geliştirirler.
Kitaplarda yer alan rengarenk resimler de çocukların ilgisini çeker ve onları resim yapmaya teşvik eder.
Masalların sadece çocuklar üzerinde değil, çocuklarla iletişim halinde olan büyükler üzerinde de dünyaya çocuk gözüyle yani çocukların penceresinden bakabilme şansını tanır.
Masallar, çocukların alıcı ve ifade edici dillerin de ilerleme sağlarken, kavram gelişimlerini artırır ve zihin gelişimine katkıda bulunur.

Çocuklarınız için en uygun masalları bulabileceğiniz çocuk masalları sitesini tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir