Değerler Eğitimi İçin Neler Yapıyorum ?

Paylaş

Merhaba Sevgili meslektaşlarım;
Konumuz değerler eğitimi,sınıfta gün boyu çocuklara verdiğim yönergelerin çoğunda değerlerimizin olduğunu görüp bunları sizinle paylaşıyorum ,aklıma geldikçe yazacağım için herhangi bir sıralama olmayacaktır 
Sınıfa giren her çocuğa tek tek ‘günaydın,hoş geldin ‘ diyorum,ilk zamanlar hiçbir öğrencimden cevap alamazdım,sonrasında ‘hoş geldin’dememe karşılık ‘hoşgeldim’diyen öğrencilerim vardı  gel zaman git zaman çoğu NEZAKET sözcüklerimizi öğrendik şuan hoşgeldinler hoşbuldumlar merhabalar havada uçuşuyor 
El yıkama saatinde her gün sıra olalım şarkımızı söyleyerek,sıra olup teker teker el yıkamaya gidiyoruz,şarkıyı şuan ezbere bildikleri için kendileri söylüyor,aşağıda şarkıyı yazıyorum mutlaka öğretin derim ..
Sıra olalım,sıra olalım
Birbirimize SAYGI duyalım
Kavga etmeden,öne geçmeden
Saygılı olup,sıra olalım biraz uzundu kısalttım ve biraz değiştirdim..
El yıkadıkları zaman ,ellerini kurulamak için peçeteleri kendileri alıyor,alamayan öğrencime diğer öğrencimden YARDIM istiyorum,böylece birbirlerine yardım etmeyi öğreniyorlar,özellikle akşam çıkarken montunu giyemeyen öğrencime mutlaka diğer öğrencim yardım ediyor.
Oyuncakları mutlaka tüm öğrencilerim toplar,toplamak istemeyen öğrencilerim için bazen eğlenceli hale getiririm,sınıfı topladıktan sonra dönüp eserimize bakar tertemiz olduğunu görünce kendimizi alkışlarız,emin olun bu çok önemlidir,İŞBİRLİĞİ kavramı burada devreye girer,bazen de oyuncaklarımızı hep birlikte yıkarız bu şekilde SORUMLULUK duygusunu kazanırlar.
Ev ödevleri konusunda asla sıkı bir prensibim yoktur,bazen haftada bir iki veya üç ev ödevi veririm,bunlar ya boyama sayfalarıdır ya da basit kavramlarla ilgili çalışmalar,benim buradaki asıl amacım çocuğun ödevini yapması,unutmaması ve onu diğer gün tekrar bana getirip göstermesi kısacası SORUMLULUK kazanmalarını sağlarım.
ADALET nasıl öğretebilirim ki diye düşünmeyin,siz çocuklara adil davrandıkça ve bunu belirttikçe onlar da öğreniyor.
Sanat etkinlikleri çalışmamızda bazen boyaları iki veya üç kişinin kullanacağı şekilde indiriyorum,burada vurgu PAYLAŞMA oluyor.
SEVGİ konusunu neredeyse her gün işliyoruz,bunun için ayrıca bir etkinlik yapmıyorum,örneğin; havyan sevgisi,kardeş sevgisi,aile sevgisi,vatan sevgisi,akraba sevgisi,bitki sevgisi…
Genellikle dağıtacağım,boya veya kağıt gibi malzemeleri tek tek çağırarak çocuklara veririm bu sayede diğer çocuklar sabırlı olmayı öğreniyor,bazen de tek bir çocuğa verip arkadaşlarına dağıtmasını isterim burada vurgu ÇALIŞKANLIK oluyor..
Çocuklara HOŞGÖRÜ yü her sene trafik haftasında veririm zira trafikte hoşgörü öğretilmesi gereken en önemli konudur..
BARIŞ , daima çocukların birbirleriyle küsmemesi için uğraştığım zaman işliyorum aynı zamanda bununla ilgili sanat etkinlikleri yaptırıyorum,sitede diğer konularda bulabilirsiniz.
Çocuklara verdiğim sözleri mutlaka yerine getiririm yoksa GÜVENmeyi nasıl öğrenecekler değil mi?
Şimdilik aklıma gelenler bunlar oldu,sizler de eminim birçoğunu yapıyorsunuzdur,varsa eklemek veya sormak istedikleriniz,instagram sayfamda resmin altına yazabilirsiniz,hepinize mutlu çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir